Menu Sluiten

Lezing Oecumenisch Winterwerk (14 april): Rusland en de Russische Orthodoxe kerk

Geachte geïnteresseerden in de lezingen van Oecumenisch Winterwerk,

De lezing van Prof. em. Evert vander Zweerde die oorspronkelijk in februari was gepland, wordt nu gegeven op dinsdag 14 april in de Horst.

Het  onderwerp: Rusland en de Russisch Orthodoxe Kerk

Pal naast president Putin staand verkondigt Kirill, patriarch van de Russisch-Orthodoxe Kerk, dat Rusland een heilige oorlog voert tegen het decadente, liberale, individualistische en hedonistische Westen en voor de traditionele waarden van Rusland en van het ware, orthodoxe Christendom.

Maar wat geloven “de” Russen (werkelijk)? Nadat we vaststellen dat “de” Rus net zomin bestaat als “de” Nederlander, moeten we drie vragen nader onderzoeken.

– Wat is, traditioneel, de theoretische en praktische verhouding van de Russische kerk ten opzichte van staat, politiek, oorlog & vrede? En andersom: hoe verhoudt de staat zich tot religie / geloof?

– Hoe krachtig is de ideologie van de Russische wereld [Russkii mir / Русский мир] en hoe is deze met religie verbonden?

– Wat betekent religie voor gewone Russen?

Prof. em. Evert van der Zweerde is hoogleraar Politieke Filosofie en daarnaast Ruslandkenner; ook is hij verbonden aan het Nijmeegse Instituut voor Oosters Christendom. Hij bezocht Rusland land ruim 40 keer (de laatste keer in 2025), spreekt, leest en schrijft de taal, en publiceert regelmatig over Russische filosofie, ideologie en religie.

Datum: 14 april 2026
Plaats: De Horst
Toegang: gratis, donatie na afloop

Vriendelijke groet, 
Marion Gruijters